10 mýtů o medovině - 1. mýtus: Medovina je lihovina
- 15. února 2023
Dobrý den, v nedávné době jste u nás v Medovinárně nakoupili medovinu. Je ale možné, že jste dosud neměli příležitost poznat do hloubky tento okouzlující nápoj z medu, o kterém koluje spousta mýtů a polopravd. Proto jsem se rozhodl publikovat blok článků nazvaný "10 mýtů o medovině", v kterých všechny mýty rozptýlíme a dozvíte se spoustu dalších zajímavostí. Snad vás tím nebudeme rušit, případně můžete příjem e-mailů kdykoliv zrušit odkazem na konci e-mailu.
Někteří z vás jste již ochutnali desítky, možná stovky medovin, pro vás nemusí tento soubor článků obsahovat tolik nových informací. Většina zákazníků ale podle našich průzkumů ochutnala jen několik medovin, případně u nás pro někoho jiného jenom nakupovala dárek k Vánocům, narozeninám apod. Spousta lidí pije medovinu a moc netuší, jak a z čeho se vyrábí.
Mezi lidmi kolují nejrůznější mýty i nesmysly o medovině. Už je to nějaký čas, kdy jsem se je rozhodl začít bořit. Po několika článcích v médiích a e-booku, jsem sepsal 10 samostatných a rozšířených článků odkrývajících 10 mýtů o medovině. Jste připraveni rozbít své dosavadní představy o medovině nebo se podívat na medovinu trochu jinak? Poznat skutečnou tvář, barvy, vůně a chutě tradičních medovin? Osobně se domnívám, že tyto články budou něčím užitečné pro každého z vás.
Začínáme... tento první článek je úplně klíčový!
1. mýtus: Medovina je lihovina nebo likér
Poctivá medovina nepatří mezi lihoviny ani likéry. Tradiční medovina je úžasný alkoholický nápoj kvašený ze včelího medu a vody s možností přidání koření, bylinek nebo ovoce. Nic jiného do tradiční medoviny nepatří. Takhle jednoduše vyráběli medovinu naši předkové v dobách, kdy byl med jediným dostupným sladidlem a o destilaci neměl nikdo ani ponětí.
Výrobní proces a i výsledný charakter medoviny je velmi podobný vínu. Kvasinky prokvášejí cukry obsažené v medu. Ale jelikož je v medu výrazně více cukrů než v hroznech nebo jiném ovoci, musí se med na počátku naředit vodou.
Medovina vs. dezertní medovina
Teď víme, jak se vyrábí ta poctivá kvašená medovina, jenže… V Československu bylo možné od jisté doby (cca 50. léta 20. století) medovinu doslazovat cukrem, dolihovávat a medovinu mohli vyrábět jen vybrané státní podniky - v Česku konkrétně Výzkumný ústav včelařský v Dole anebo Včela Předboj. Od 90. let se začala medovina ve velkém vylepšovat aromaty a barvivy. Podobné „ne-medoviny“ mají díky přidanému lihu pak blíže k likérům, než k tradiční medovině a proto je často v obyčejných hospodách nebo jiných podnicích najdete na nápojovém lístku právě mezi lihovinami či likéry. Podobnými dolihovanými a aromatizovanými medovinami je bohužel stále český trh zahlcen a ty tradiční kvašené medoviny jsou často z neznalosti prodejců řazeny mezi lihoviny. Nyní jsou třeba v celé Praze jen jednotky podniků, které Vám nabídnou opravdovou kvašenou medovinu.
V roce 2015 jsem osobně začal usilovat o změnu legislativy, aby se odlišily poctivé tradiční medoviny od těch uměle namíchaných a vylepšených. Nakonec se nám spolu s několika odborníky a výrobci podařilo vyjednat nové znění Vyhlášky o nápojích, která konečně po dlouhých 30 letech po revoluci přišla se změnou.
Medoviny s přídavkem cukru a lihu se musí od roku 2019 označovat jako “dezertní medoviny”. V názvu je paralela k dezertním vínům. Problém se sice týká jen několika velkovýrobců, kteří však představují většinu objemu produkce všech medovin v Česku. Mnozí z nich se toto označení snaží maximálně skrýt před zákazníky co nejmenším písmem na etiketách (ideálně jen na té zadní) a mnozí prodejci, e-shopy a srovnávače zboží novou kategorii dodnes ignorují a neuvádějí ani složení medovin, přestože je to povinné. Buď vědomě, aby nepřišli o zákazníky anebo vůbec netuší, co prodávají, nerozumí produktu. Marketingovými klišé vychvalují dezertní medoviny jako "tradiční produkty", aby prodali co nejvíce, když na to jejich cílová skupina slyší.
Takovou “ne-medovinu”, kde výrobce šetří na medu a přírodních přísadách, najdete velmi často v supermarketech, v hospodách, ale i kavárnách nebo čajovnách. A to protože je levná a díky důmyslným aromatům a přidanému cukru spoustě lidí opravdu chutná. Bohužel... Mnozí ale netuší, že vůbec nepijí medovinu, že je to jen uměle namíchaný nápoj.
Pro zajímavost: na Slovensku není dovoleno vyrábět podobné ne-medoviny s přidaným cukrem a lihem již přes 20 let, takže jsme stále trochu pozadu.
Co si zapamatovat, abyste nenaletěli?
Medovina je čistě jen kvašený nápoj a v ČR musí výrobce a prodejce uvádět kompletní složení potravin včetně nápojů. Před nákupem medoviny si vždy ověřte, zda se skutečně jedná o tradiční medovinu. Vždy si přečtěte složení nejen medovin, ale všech potravin, které kupujete.
Do medoviny patří:
- voda
- med
- koření
- byliny
- ovoce a ovocné šťávy, příp. zelenina
Do medoviny nepatří:
Vlastně do poctivé medoviny nepatří vše ostatní, ale zejména se setkáte s těmito přidanými složkami u dezertních medovin:- líh
- cukr
- aromata
- barviva
Co napoví procenta..
Množstvím alkoholu se tradiční kvašené medoviny pohybují téměř vždy jen do 15%. Naopak dezertní medoviny mají většinou obsah alkoholu navýšen na 18-21%. Neznamená to ale, že by i poctivá medovina nemohla vhodnými kvasinkami získat i přes 15% alkoholu. Problém je spíš legislativní. Kvašené medoviny s obsahem do max. 15% alkoholu spadají v současné době do nulové sazby spotřební daně (tzv. tiché víno). Pokud by si výrobce nechal medovinu překvasit přes 15%, musel by již odvádět stejnou spotřební daň jako z medovin dolihovaných. A to se nikomu nevyplatí, proto si na to výrobci dávají velký pozor.
V současné době se hodně hovoří o zrušení nulové sazby spotřební daně na tichá vína. Pokud by například došlo k zavedení spotřební daně i na medoviny, jak se původně plánovalo a spotřební daň by byla stejná u kvašených medovin jak u těch dolihovaných, došlo by k výraznému znevýhodnění výrobců tradičních medovin oproti těm konzumním a průmyslově vyráběným. Navýšení maloobchodní ceny by mohlo být skokově až o 50-60 Kč na litr, což by mohlo vézt ke zdražení až o 30%. Doufáme, že to nenastane, protože by to byla těžká rána pro poctivé řemeslné výrobce.
Tipy na medoviny z Medovinárny
V Medovinárně se zaměřujeme výhradně na medoviny, které jsou vyráběné bez přidaného cukru, lihu nebo aromat. Ikdyž popravdě pár výjimek jsme v minulosti udělali, zejména co se týče celosvětově oblíbených polských sladkých medovin. Ale jejich prodej nyní ukončujeme.
Připravil jsem pro vás na závěr několik tipů na medoviny, kterými krásně proniknete do zajímavých chutí tradičních medovin:
- Přírodní medovina ze Skorotína z květových medů, výraznou lípou, dozrávaná na dubových chipsech
- Radomilická medovina s propolisem, která letos získala 1. místo na mezinárodní soutěži Mead Madness Cup
- Kubešova přírodní medovina je svěží, lehká s úžasným květinovým aroma
- Tmavá medovina z lesního medu od Apimedu ze Slovenska ohromí výraznou kořenitou chutí medovicového medu
- Medovina z Hrádku zrající v akátovém sudu
Příkladů kvalitních medovin bych mohl dát mnohem mnohem víc, vždyť máme nyní v Medovinárně přes 200 druhů medovin.
Medovinové sety za výhodnou cenu
Na e-shopu najdete třeba tyto speciálně sestavené kolekce a můžete začít objevovat ty nejlepší medoviny
Napište mi, zda vás článek zaujal, obohatil o nějaké nové informace a zda se těšíte na další pokračování, které vám doručím v dalších týdnech.
Pěkný a sladký den přeje
Jiří Pouček
Medovinárna