Soutěž Mead Madness Cup je celkem nová, ale během několika let si získala značné obliby a uznání po celém světě. Jedná se největší soutěž medovin na evropském kontinentu. Letos se v polské Varšavě utkalo přes 600 medovin v komerční i domácí sekci. Vzorky byly rozděleny do přibližně 25 kategorií. Nejvíce medailí získalo pořádající Polsko, ale zúčastnili se výrobci z mnoha zemí Evropy, z USA, nebo třeba i z Thajska či Jižní Koreje. Česko v komerční sekci získalo 6 medailí. Všem výrobcům tímto znovu gratuluju ke skvělému úspěchu a sladké reprezentaci České republiky v zahraničí a v medovinovém světě. A kdo tedy letos zvítězil?

Nejlepší polosladké tradiční medoviny

Poslední 2 roky jako jednu z nejlepších medovin doporučuji Radomilickou medovinu pana Velka z Jižních Čech a moc mě potěšilo, že zcela nekompromisně obsadil 1. i 2. místo v kategorii tradičních (tedy přírodních) polosladkých medovin. Jedná se zcela precizní řemeslnou práci, medoviny vyráběné pouze z medu studenou cestou bez použití jakýchkoliv konzervantů nebo stabilizátorů. To se ovšem musí říct o všech našich reprezentantech v soutěži.

Obě můžete zakoupit na našem e-shopu. Máme nebo zajistíme dostatečné množství pro všechny :) Každý kdo má rád medoviny, by měl tyto Radomilické určitě ochutnat.

Sladké tradiční medoviny

2. místo mezi nejsladšími přírodními medovinami získal pro mě dosud neznámý začínající výrobce Filip Tichý, který se svoji vařenou tradiční medovinou zvítězil mezi zaběhlými výrobci. Ocenění vůbec nečekal a bylo pro něj příjemným překvapením. Nyní je motivací dále rozšiřovat výrobu. Neanovu domácí medovinu zatím v Medovinárně nenabízíme, ale celý příští týden ji můžete přijít ochutnat, protože jsme dostali ochutnávkové vzorky.

Sladké peckové melomely

V kategorii sladkých ovocných medovin nemůže v současné době chybět medovina od rodinné firmy Pleva. Každý ví, o čem mluvím a tak se dalo čekat, že i tentokrát si odnesou z této soutěže nějakou medajli. V soutěži získali 2 ocenění, v této kategorii bodovali s vymazlenou peckovou:

Na e-shopu máme ještě několik kusů. Jedná se o limitovanou řadu.

Sladké methegliny

Vrcholné pozice kategorie kořeněno-bylinných medovin (tzv. metheglinů) tentokrát obsadili dokonce 2 čeští výrobci s výjimečně příjemným aroma a chutí svých medovin. Když prozradím, že mátová medovina od Plevy a bezová z Medárny Hrádek, tak je mnohým jasné, proč :) Víťa Krejča poslední roky vyrábí spíše sladší medoviny, než ve svých počátcích, a letos se to vyplatilo. 

Pokud jste je ještě neochutnali, tak vřele doporučuji, ale jedinečné medoviny jsou limitovky a tak neváhejte s objednávkou.

Speciální degustační set oceněných medovin

Od příštího týdne můžete v naší prodejně na baru ochutnat všechny výše uvedené české oceněné medoviny ve speciálním 5+1 setu. Kamenná prodejna je nyní otevřená každé úterý a čtvrtek od 13 do 19h.

Kompletní přehled všech medovin, které letos v Polsku na Mead Madness Cupu bodovaly a můžete zakoupit v Medovinárně, přinesu v dalším newsletteru. Zabere trochu více času na zpracování a s úspěchy českých výrobců jsem se s vámi už potřeboval podělit. Pokud by vás zajímalo, jaké medoviny získaly mezinárodní ocenění v předchozích letech, podívejte se loňský Kompletní přehled 2019-2022.

Sluneční medovina v Praze

Během setkání s desítkami výrobců v Poznani jsem si převzal i nové medoviny od dalšího litevského výrobce. Z Litvy si u nás tedy kromě velmi sladkých medovin Šušvés Midus můžete nyní vychutnávat i polosladké medoviny značky Saulės midus (neboli Sluneční medovina). Vyrábí je Roma Mačienė poblíž města Šiauliai, kterému mnozí říkají město Slunce a nedaleko se odehrála historická bitva o Slunce.

Speciální řízenou degustaci litevských medovin plánujeme na úterý 21.3., zatím si zapište do kalendářů, vyhlášena bude oficiálně v příštím týdnu.

V Poznani jsem navázal mnoho příjemných osobních kontaktů se spoustou výrobců z Evropy a mnozí víte, že na osobním setkání s našimi dodavateli si hodně zakládám. Během roku se tedy můžete těšit na další zajímavé, chutné a samozřejmě profesionálními degustátory oceňované medoviny ze zahraničí.

Krásný zimní víkend přeje

Jiří Pouček
Hlavní medovinárník

Obrázky k článku