V současné době se tradiční polská medovina těší velké oblibě v celém světě. Moderní obnovená výroba začínala v době mezi světovými válkami a cesta k historické výrobě byla poněkud kratší než například v našich končinách. Tradiční výroba v Polsku pokračovala o několik staletí déle, neboť medovinu díky své severnější poloze nevytlačilo víno z hroznů jako u nás. V Českých zemích nastává úpadek výroby medoviny již na konci 15. století. V Polsku je medovina na svém vrcholu ještě na konci 17. století, kdy si konkurovala prakticky jen s pivovarnictvím. Pokles výroby v oblasti Polska je zaznamenán až v následujících staletích s častějším importem vína z jihu a příchodem destilátů.

4 kategorie tradiční polské medoviny

V Polsku má medovina neboli miód pitny specifické rozdělení a to podle poměru medu a vody v kvasném roztoku.
  • Czwórniak se vyrábí z medového roztoku, který se skládá z 1 dílu vody a 3 dílů medu. Tento typ medoviny zraje jeden rok a je to nejsušší ze všech druhů. Mívá kolem 11% alkoholu.
  • Trójniak se kvasí z roztoku obsahujícího 1 díl medu a 2 díly vody, čímž vznikne medovina polosladká, která má od 12 - 15% alkoholu.
  • Dwójniak je sladká medovina, která se vyrábí smícháním a prokvašením 1 litru medu a 1 litru vody a může dosahovat až 16% alkoholu. Dwójniak zraje 3-5 let.
  • Półtorak se vyrábí v poměru 1 litr medu na 0,5 litru vody. Tento druh má nejvíce alkoholu mezi 15 - 18%. Je ze všech polských medovin úplně nejsladší a zraje nejdéle - 5 až 10 let.
Charakteristikou polské výroby je, že jsou při výrobě často přidávány bylinky a koření a med je kombinován i s ovocnou šťávou. Zřídka tedy najdeme medoviny přírodní bez přísad.

Od roku 2008 jsou polské medoviny registrovány Evropskou komisí jako zaručená tradiční specialita (TSG).
 

Výrobci medovin v Polsku

V současné době najdeme v Polsku desítku výrobců, kteří vyrábí tradiční polskou medovinu a udržují tak více než tisíciletou tradici. Díky tomu si právě polská medovina získala oblibu po celém světě pro svoji dlouhodobě vysokou kvalitu. Nabídka druhů medovin je také o něco širší, než jak ji běžně známe u české či slovenské produkce. Každý, kdo má rád med a medovinu, by si tuto výjimečnou příležitost neměl nechat ujít. Polské medoviny v Česku nejsou běžně k dostání.

Medovinárna aktuálně nabízí sortiment rodinného medovinařství Pasieka Jaros. Mezi další velké známé polské medovinové značky patří Apis anebo Mazurskie Miódy.