www.TradičníMedovina.cz

Jelikož poslední roky výrazně narostly ceny medovin zejména u malých výrobců, kde se zvýšené vstupy nejvíce promítly do výsledných cen, přemýšlel jsem, co s tím. Nákupy těchto medovin u nás v Medovinárně díky tomu značně poklesly, ikdyž se jedná právě o hodně jedinečné medoviny. Třeba z Medovinařství Dvořák nebo Medárny Hrádek. I nás méně těší prodávat stále více medovin od velkých výrobců, když tím neříkám, že by nebyly dobré.

Největší rozmanitost medovin ale najdeme právě v řemeslné výrobě založené na malých šaržích. Mnozí malí výrobci jsou prostě srdcaři a výrobu medoviny mají spíše jako koníček a vedlejší příjem. S medovinou se často doslova piplají a záleží jim na co nejpřírodnějším charakteru, tedy bez použití konzervantů a stabilizátorů, filtrace nebo vaření.

Jelikož velká část malých výrobců jsou neplátci DPH a pokud máte trochu vhled do toho, jak to s DPH funguje, tak nemusím vysvětlovat, že my v Medovinárně jako plátci DPH započítáme do konečné ceny opakovaně část DPH a cena produktů od malovýrobců se neúměřně navyšuje. A tak jsem si říkal, proč bychom měli skrz výrobky od nejmenších výrobců posílat státu ještě více než ostatní? 

Rozhodl jsem se tedy spustit nový e-shop Tradiční Medovina .CZ, který budu provozovat přes moji druhou firmu, která není plátcem DPH. Díky tomu vám všechno zboží od neplátců DPH můžeme nyní nabídnout za výrazně příjemnější ceny než přes e-shop Medovinárny.

Jaké medoviny nyní nakoupíte levněji?

V tuto chvíli jsme do e-shopu zařadili 7 značek:

Další menší výrobce medovin (možná i ciderů) budeme postupně přidávat. Také nás teprve čeká naplnění e-shopu zbožím, které výrobci chystají na Vánoce a ještě ho nestočili.

Postupně zařadíme medy, případně i další medový sortiment, voskové svíčky, propolisové svíčky a tinktury.

Posíláme Zásilkovnou a Messengerem

Podmínky a ceny dopravy a vyzvednutí jsou nastaveny stejně jako u e-shopu Medovinárny

  • osobní odběr v Medovinárně
  • Zásilkovna na výdejní místa v ČR
  • Messenger kurýr na adresu v ČR (od 2.300,- Kč doprava zdarma)

Jedinou nevýhodou je možnost platby pouze předem převodem, ale věřím, že to oželíte, pokud současně výrazně ušetříte. S platbou pomocí QR kódu je to ale dneska skoro jednodušší než přes platební bránu. A zbytečně tak neplatíme nemalé provize zprostředkovatelům.

Další informace najdete v Dodacích podmínkách.

E-shop je určen pouze pro maloobchodní prodej. E-shop Medovinárny pokračuje a výše uvedené zboží na něm najdete i nadále, ale s původními cenami, tedy +21% DPH.

Podzimní ochutnávky novinek a speciální degustace

Do konce roku na vás čeká celkem hodně příležitostí na klubové a řízené degustace:

Předvánoční otevírací doba Medovinárny

Od 6. listopadu do 23. prosince budeme mít kamennou prodejnu otevřenou 6 dní v týdnu, od pondělí do soboty. Bližší informace se ještě dozvíte.

Zavedení spotřební daně na medovinu se "zatím" odložilo

Trochu jako noční můra je tento rok pro výrobce medovin debata o zrušení nulové sazby spotřební daně na tiché víno. Málo se ví, že medovina nebo i cider a další kvašené ovocné nápoje patří do kategorie tiché víno, o které se vede často velmi vypjatá diskuze od vyhlášení první verze vládního konsolidačního balíčku. Moc se také neví, jaké škody by nová spotřební daň napáchala v segmentu medovin nebo ciderů, na který se zpočátku úplně zapomnělo, protože se řešila jen vína z hroznů. Ano, vinařů je přes 10 tisíc a jsou lépe organizováni a také více slyšet. Výrobců medovin a ciderů není celkem ani stovka. Výrobci medovin bohužel zatím nijak aktivně nevystupují a pokud se jejich přístup nezmění, tak to pro ně nejspíš nakonec nedopadne dobře. Zavedení spotřební daně na medovinu až ve výši 35 Kč / l, jak navrhoval myslím NERV, by zvýšilo cenu medoviny o 15-20% a mnozí výrobci by kvůli enormnímu nárůstu administrativy a novým povinnostem (jako celní sklad, hlášení každého stáčení, častější kontroly apod.) výrobu ukončili. A samozřejmě nejpravděpodobněji ti nejmenší. Také by se mohlo stát, že budou znevýhodněni výrobci poctivých medovin oproti těm konzumním dolihovaným - to by už byl úplný výsměch nám všem. Tématu se budu ještě v budoucnu věnovat.

Pár slov jsem mohl říct i do svátečních Událostí na ČT

Tak věřím, že jsem pro vás nachystal příjemné zprávy a že nám svými nejbližšími objednávkami dáte najevo, že nejen spuštění nového e-shopu byl dobrý krok;-)

Krásné podzimní dny přeje
Jiří Pouček
Hlavní medovinárník

Obrázky k článku