Medovina (medové víno) je kvašený alkoholický nápoj vyrobený z medu, vody a kvasu. Kvašený med představuje nejstarší formu alkoholu, kterou lidstvo poznalo. Výroba medoviny je doložena už v nejstarších kulturách. Jedná se o tak prastarý nápoj, že se jazykový kořen "medhu" vyskytuje ve všech indoevropských jazycích ve významech: medovina, med, sladký, opilost, opojení.

Při výrobě tradiční medoviny je možné k medovému základu přidat:

  • koření
  • byliny
  • ovocné šťávy nebo ovoce

Do tradiční medoviny nepatří přídavek lihu, cukru, aromat nebo barviv. Více o platné legislativě.

Muzeum medoviny mapuje sortiment medovin v Česku i zahraničí. Máme aktuálně skladem k prodeji 634 druhů medovin. Mnohé z nich je možné na místě ochutnat.

Historie medoviny

Jak připravit lahodnou medovinu věděli už starověcí Sumerové ve 3. tisíciletí př. n. l. Cílevědomý chov včel je zaznamenán také v Egyptě, kde se včely chovaly v hliněných válcovitých nádobách asi od 4. tisíciletí př. n. l. a v Číně. Starověkým Řekům a Římanům byla medovina také známa, ale považovali ji spíše za podřadný nápoj. Med používali spíše k doslazování trpkého vína, kdy míchali dvě třetiny vína s jednou třetinou čerstvého medu nejlepší jakosti.

V celé tisícileté historii byl med dobře ceněnou komoditou a různé prohřešky vůči včelstvům byly tvrdě trestány. Medovina byla od nejstarších dob považována za zdroj života, moudrosti, odvahy a síly a jako taková se přednostně podávala hrdinům a rekům.

Doloženo je i prastaré užívání medového vína (z doby bronzové) v Dánsku, kde se medovina pila až do začátku 17. Století, nebo v Anglii a zejména Walesu, které byly po staletí domovinou vína z medu. Existuje záznam, že na anglickém dvoře ve druhé polovině 17. století byl dobře vychlazený metheglin, kořeněná medovina, považován za největší delikatesu.

Alkoholické nápoje z medu byly dobře známy i indiánům ve Střední a Jižní Americe v době ještě před vyloděním Španělů.

V naší zemi se medovina hojně užívala v období říše Velkomoravské (6.-9. stol.) přičemž v 11.-12. stol. patřily České země k významným exportérům této suroviny až do doby, kdy na Český trůn usedl Karel IV. který postavil před medoviny velikého konkurenta - víno připravované z hroznů.

Výroba

Medovina se vyrábí kvašením medového roztoku. Důležitou fází je následné zrání, kdy medovina získává stabilitu a výslednou nezapomenutelnou chuť.

Jak poznat poctivou medovinu?

Poctivá medovina nikdy není dolihovaná, doslazovaná ani jinak vylepšená. Má pak příjemnou chuť medu, ne chuť a vůni umělých příchutí a aromat. V Muzeu mapujeme výrobce právě těchto poctivých medovin. A že jsme jich našli už docela dost.. ale taky jsme našli některé, kterým se raději vyhnout.

Skladování

Vzhledem k tomu, že zejména medoviny vyráběné za studena jsou choulostivé na teplo nebo změny teploty, doporučujeme medoviny skladovat při teplotě do 15°C a v temnu.

Podávání

Medovinu nejlépe vychutnáte chlazenou, proto ji podávejte při teplotě kolem 12°C.

Medovina se ale může i ohřát, hlavně v zimě příjemně potěší a zahřeje. Nejvhodnější na ohřev jsou medoviny s přídavkem směsi koření nebo bylin. Ale není problém si medovinu dle libosti dochutit, stejně jako si dochucujete svařené víno. Maximální teplotu ohřevu doporučujeme kolem 55°C, rozhodně by neměla být uvedena k varu. Ve chvíli, kdy se při ohřevu na povrchu nápoje začně tvořit pěna, odstavte.

Zajímavé odkazy