Ve čtvrtek 26. března 2014 proběhl v ČSV v Brně další ročník hodnocení soutěže domácích medovin, tj. medovin vyráběných včelaři pro vlastní potřebu. Organizátorem soutěže byl Ing. Miroslav Holý z Mohelna. Do soutěže zaslalo 52 výrobců své lahodné nápoje vlastní domácí produkce. Hodnocení 8mi členné komise bylo opravdu náročné. Jednak v počtu vzorků, ale bylo celkem náročné co nejzodpovědněji ohodnotit každou odlišnou medovinu. Hodnotila se barva, vůně a největší váhu v hodnocení měla samozřejmě její chuť. Dodané vzorky nebyly rozděleny do žádné kategorie, např. klasické (přírodní), kořeněné, ovocné apod., ani hodnotitelé neměli k dispozici žádné bližší informace o vzorcích, které ochutnávali. Jména výrobců jsme se dozvěděli až po skončení ochutnávky. Sám jsem mezi nimi objevil i pár jmen menších výrobců, kteří své medoviny prodávají na internetu, takže bych je neřadil mezi domácí výrobce. Ale kdo by měl čas to kontrolovat.

Hodnocené medoviny byly ve většině případů opravdu vysoké kvality. Domácí medovinaři si by si určitě bez obav mohli zasoupeřit s komerčními výrobci, jejichž medoviny jsou běžně na trhu a mnohdy i takové kvality nedosahují. Jen u několika hodnocených vzorků v soutěži by se dalo tvrdit, že se tento rok nezdařily. Opravdu jsem byl vysokou úrovní domácích výrobců mile překvapen a všem výrobcům držím palce, protože si uvědomuji, jak náročné je vyrobit dobrou a zároveň poctivou medovinu.

Výsledky soutěže byly poté ve dnech 30.března-3.dubna 2014 prezentovány na včelařské výstavě, kterou jsme navštívili na brněnském výstavišti v rámci veletrhu TechAgro. Zde si všichni návštěvníci mohli zdarma všechny vzorky ochutnat a byl o ně skutečně velký zájem. Vítězné medoviny ubývaly velice rychle.

V rámci výstavy se prezentovali výrobci medovin, ale i běžní prodejci včelích produktů nebo výrobci včelařských potřeb - včelí úly, medomety. Ze sortimentu medovin byly zastoupeny tyto značky: Elisa, Medovinka, Dr. Bojda, Benátecká, Naturel; ze Slovenska: Tomka, Apimed, Včelovina. Z desítek výrobců vcelku málo.

Ale kdybych nemusel řídit zpět do Prahy, určitě bych se u některých stánků zdržel daleko déle:-)

Jiří Pouček
autor projektu Muzeum medoviny

Další obrázky k článku