Už jsem vypínal počítač a chtěl odjet s medovinou na víkendovou svatbu, když jsem si řekl, že se ještě jednou podívám na zprávy. Ale pozvat vás na pondělní otevíračku baru má rozhodně přednost a Beskydy chvíli počkají. Jelikož tam jedu také navštívit jednoho našeho dodavatele medoviny a mám slíbeny i nějaké nové vzorky včetně šumivé medoviny, tak je to doufám pro vás další lákadlo přijít hned v pondělí na rozvolňovací Medotvírák.

Bude se jednat o neformální večer a zastavit se můžete kdykoliv mezi 17 a 21h (v případě zájmu možné prodloužení) a v ceně vstupenky nabízíme 10 porcí medoviny a jedno medové šáňo.

Ochutnáte všechny medoviny, které nebylo možné ochutnat během uzavírky baru, včetně mnoha limitovek - ovocné medoviny Pleva, Hřebečská 18letá, novinku Mudu anebo španělské Odíny. Bude to pořádná nálož medu!

Jelikož je očekávatelný velký zájem, prosím o přihlášení přímo přes náš e-shop a ideálně i zaplacení. Kdo nebude mít zaplaceno předem, tak bude zařazen na čekací listinu a bude moct využít případně neobsazená místa. O tom se dozví v neděli večer. Pokud více z vás napíše, že se pondělní termín nehodí, můžeme udělat ve středu nebo čtvrtek afterpárty.

Pokusíme se během pár dní obnovit celou nabídku medovinového baru, na cestě jsou již ze Slovenska medové limonády Mellos včetně nových honeyshotů a zajistíme brzy i medové pivo. Medovinová mojita odstartujeme hned, jak se teploty budou držet aspoň nad 20°C :)

Novinky od Hřebečské medoviny

Do nabídky zařazujeme Mudu s yuzu, 15letou archívní staročeskou medovinu a novou šarži Wood Aged medoviny s dotekem portského. Přípomínám stream s výrobci, který proběhne 16. června.

Poslední šance pro Odín. Španělsko a severská mytologie

Minulý čtvrtek jsem vybalil celou paletu lehkých medovinek Hidromiel Odín a po pár dnech jste vykoupili Mjolnira a zbývá nám tu pár posledních krabic Odína a Lokiho. Jsem potěšený vašim zájmem a je to obrovskou motivací přivézt vám v brzké době zase něco dalšího, zajímavého a pro nás netradičního ze zahraničí.

Často jste se ptali na spojitost španělské medoviny a severné mytologie. V současné době má skandinávská mytologie velký vliv ve Španělsku. Jména bohů se producentům medoviny zalíbila, ve Španělsku nebyla používána a využili je tak marketingově. 

Vliv severské mytologie neměl v minulosti vliv na španělskou kulturu. Lidé ve Španělsku si ale nyní spojují medovinu právě spíše s vikingskou kulturou. To je jen kvůli nevědomosti o vlastním dědictví z keltských a iberských kultur, které vařily medovinu. Později Římané pokračovali ve výrobě medoviny na Pyrenejském poloostrově, i když se hlavním nápojem stalo víno. Během dvou století existovaly na Iberském poloostrově s vikingskou skandinávskou kulturou dva typy kontaktů. První a nejdůležitější jsou nájezdy Vikingů, kterými trpěli křesťané a muslimové, za druhé kulturní a ekonomický vztah mezi muslimy z Al-Andalu a Vikingy. Neexistují však žádné archeologické důkazy o vlivu severské kultury ve Španělsku..

Ochutnávka litevské, bulharské a chorvatské medoviny

Pro členy VIP klubu degustátorů proběhne v pondělí 7. června první ochutnávkový večer. Pokud máte zájem, napište svoji přihlášku do VIP klubu co nejdříve na e-mail.

Přeji krásné dny!
Jiří Pouček

Obrázky k článku