Železnohorská medovina je alkoholický nápoj vyráběný podle staré recetury. Základem je med, který po vykvašení a přidání dalších přírodních surovin, vytváří neopakovatelnou chuť a vůni, ke které přispívá i zrání v dřevěných sudech. Historie výroby medoviny sahá až do starověku. Byl to první alkoholický nápoj na našem území, který vyráběli Keltové i Slované. Železnohorská medovina, i když její historie je podstatně kratší, vychází ze starých receptur a postupů. Výrobní proces probíhá ve dřevěných sudech a suroviny pocházejí z CHKO Železné hory.
Železnohorská medovina se vyrábí tradiční osvědčenou technologií – medovina vyráběná „za tepla“ s přidáním ušlechtilých kultur kvasinek, a s následným kvašením při kontrolované teplotě. Po ukončení této fáze technologického procesu je medovina dochucena, dle tajného receptu, a stabilizována konzumním lihem.
Vařením (klasickým způsobem – med se vaří s vodou, dokud se tvoří pěna…), kvašením (nejprve tzv. bouřlivé kvašení, poté dokvašení) technologický proces končí zráním (zhruba 4 měsíce), dochucením a finálním plnění do spotřebitelských obalů.