Shoptet je sice propracované řešení, ale obsahuje spoustu nedodělků, které nám ztěžují práci. Rabostnost je stále častěji na úkor efektivity a rychlosti práce. Před časem jsem narazil na několik skriptů, které je možné injektnout do prohlížeče Chrome a vylepšit chování stránek. Postupně jsem si sám začal psát i vlastní skripty pro eshop.medovinarna.cz a oprášil opět své zkušenosti z IT. Bez nich bych asi e-shop na Shoptet nikdy nerozjel.

Nyní jsem se rozhodl některé ze skriptů nabídnout veřejně, doplnit odkazy i na ty užitečná vylepšení, které používám od jiných tvůrců. Vylepšení mám opravdu širokou škálu do mnoha částí, ale publikuji jen ty, které si myslím, že mohou být užitečné téměř pro každý e-shop. Aktuálně jsem otevřen i vašim individuálním poptávkám, pokud chcete někdo pro svoji potřebu a procesy Shoptet administraci přiohnout :)

Jak rozchodit skripty?

Je potřeba si do prohlížeče nainstalovat doplněk TamperMonkey a poté u každého níže uvedeného skriptu kliknout na "Install script". Občas zkontrolovat i aktualizace. Kompletní návod zde.

Naše rozšiřující skripty ke stažení

101. Přidání nového tlačítka "Přidat produkt" nad seznam položek objednávky

Pokud kompletujete objednávku přes administraci ušetříte si scrollování dolů a rozklikávání menu.

102. Administrace cen - zobrazení procentuelní slevy produktu ve sloupci Akční cena

Pokud plánujete slevy, může se hodit, když vidíte, jaká % sleva bude zobrazena zákazníkovi na e-shopu. Jestli -19% nebo -20%. Tenhle doplněk plánuji výrazně rozpracovat, těšte se brzy na další vychytávky ;-)


103. Skrytí políček (příplatky, příspěvky) v editaci položky

Je sice skvělé, že Shoptet obsahuje spoustu parametrů, ale pokud nejdou vypnout pro ty, kteří je nepotřebují, tak zrovna na detailu produktu je vidět, jak narůstající délka formuláře a množství položek úplně blokuje práci. Tenhle skriptík vám skryje nepoužívaná políčka. Funguje na detailu objednávky, faktury i zálohové faktury.

Krom toho vám tento skript zarovná doprava obsah číselných políček. Trošku trošíčku toho UX... Ještě by se hodliy šipečky nahoru a dolů u množství že... příště! Sledujte aktualizace..

Skripty dalších tvůrců

Zvětšení fontu množství produktu

Každý jistě víme, jak často se nám může stát, když přehlédneme v objednávce, že zákazník objednal u jedné položky více kusů. Po té, co jsme opakovaně omylem z nepozornosti zákazníkovi poslali méně kusů, došlo mi, že nikdo z nás není dokonalý a je potřeba, aby byl občas systém chytřejší než my a výrazně upozornil na věci, kde se dělá chyba. Zejména pokud v drtivé většině objednávek je vždy každá položka 1x.

Tenhle doplněk od Zuzany Nyiri byl skvělý a už se nám nikdy nestalo, že by zákazník dostal nekompletní objednávku.

Doplněk zvýrazňuje položku s více kusy a ještě ji podbarví. To nikdo nepřehlédne.

Celková váha objednávky

Ačkoliv Shoptet tuto informaci má a je uložena i ve stránce, nikde se informace o celkové váze pracovníkovi administrace na detailu objednávky nezobrazí. Pokud máte super geniální integrace na dopravce a nepotřebuje to vědět, tak se musíte trápit vysčítáváním položek. To jsme dělali asi 2 roky. Uff..

Tenhle další doplněk od Zuzany Nyiri nám ušetřil spoustu času a chyb. Třeba celková váha objednávky 9,7 kg je už u Zásilkovny sakra riziko, že se s obalovými materiály nevejdeme do limitu 10kg. Ale těch situací, kdy potřebujeme znát celkovou hmotnost zboží v objednávce je spousta. 


Stavy objednávek na více řádků

Většina z nás má velký počet stavů objednávek - to je logické, ale neustále rozklikávat nabídku sbalených záložek v Přehledu objednávek je absolutně otravné. Proč to tam musí být?


OK, nakonec se to dá hacknout. Díky skriptu od Zuzany Nyiri se neuklikáme. Ono také třeba zaškolovat se systémem nové lidi, když mají vidět něco, co tam není, je opravdu "pain".Od Zuzany Nyiri najdete i další užitečné skripty a neustále přibývají nové. Zdůrazním ještě ty, bez kterých se už nikdy neobejdeme.
  • Přesun tlačítka "Přidat" pro přidání produktu do objednávky nahoru nad tabulku s produkty. Pokud tvoříte objednávku v administraci, ušetříte si zbytečné scrollování stránkou dolů po přidání každého produktu - ke stažení
  • Velký font do rozevíracího menu v detailu objednávky - na důležité údaje, aby si člověk vzal lupu. Tohle je další supr vychytávka. Úplně jsem zapomněl, že ji máme nainstalovanou, až do chvíle, kdy jsem ji vypnul:)  ke stažení
  • Klávesou ESC se skryje náhled objednávky a náhled komentářů v přehledu objednávek. Každý víme, jak je někdy otravné, když v přehledu objednávek stále vyskakují nějaké náhledy, takže ESC je zavře a nemusíte nesmyslně přejíždět myší na jinou objednávku nebo mimo přehled. ke stažení
  • Přidání užitečných filtrů do Statistik objednávek a obratů - Tento měsíc, tento rok, ale hlavně minulý měsíc a minulý rok - ke stažení

Doufám, že vám tyto všechny skripty budou užitečné a ušetří spoustu času i vypadaných vlasů :)

Skripty na zakázku

V případě, že máte zájem o skript na míru do Shoptet administrace, který by vylepšil práci a ušetřil mnoho času vám i vašim kolegům, neváhejte napsat na info@framestar.cz

Jiří Pouček, FrameStar / Medovinárna