Letos jsme žebříček prodejnosti medovin vyhodnocovali i s přihlédnutím k prodeji velkoobjemových balení, neboť se prodej v kanystrech stal v tomto roce velmi oblíbeným. Statistikou zahoupal poslední 2 měsíce i zvýhodněný prodej po kartonech, který však realizujeme jen u medovin distribuovaných v originálních kartonech.

Každopádně i tak je potřeba konstatovat, že se pořadí na prvních příčkách proti roku 2018 moc nezměnilo. Jako v předešlých letech si první pozici v celkovém hodnocení udržela slovenská medovina Včelovina Špeciál. Možná stále žije z toho, že v roce 2013 získala ocenění Nejlepší medovina světa, ale spíš si myslím, že zákazníci oceňují, že je stále vynikající a firma Včelco si prostě kvalitu svých medovin dokáže precizně udržet. Mezi českými medovinami a celkově na 2. místě kraluje Medovina z Nové Říše, kterou ale těšně dohání 3. nejprodávanější Staročeská medovina z dubového sudu ze Včelařství Sláma.

Letos zveřejňujeme 5 nejlepších medovin ze 4 kategorií.

1. Klasická (tradiční / přírodní) medovina

Klasické medoviny jsou vyráběné pouze z medu a vody bez přídavku dalších ingrediencí.

Pořadí Výrobce - Medovina Celkové umístění
1 Medařství Nová Říše - Medovina 2
2 Apifarm - Přibyslavská medovina - luční 8
3 Apimed - Slovenská medovina Original -
4 Včelco - Medovina klasická z květového medu (Nejlepší medovina světa 2019-2021) -
5 Pleva - Medovina z Potštejna -

Medovina z Nové Říše se drží na 1. příčce od počátku prodeje. Včelco klasická medovina se vyhoupla nahoru během podzimu díky získanému světovému ocenění.

2. Jednodruhová medovina

Jednodruhové medoviny jsou kvašené pouze z jedno druhu medu - z jednoho zdroje nektaru anebo z medovicového medu. V nabídce výrobců se s druhovými medovinami setkáme velmi zřídka a tak umístění v žebříčku patří těm několika, kteří stabilně vyrábějí tyto úžasné speciály.

Pořadí Výrobce - Medovina Celkové umístění
1 Apimed - Staroslovanská medovina - tmavá z lesného medu 4
2 Apimed - Staroslovanská medovina - svetlá z agátového medu 6
3 Pleva - Medovina z akátového medu -
4 Pleva - Medovina z lipového medu -
5 Vorlíčkovo včelařství - Medovina tmavá (z lesního medu) -

3. Kořeněno-bylinná medovina - metheglin

V kategorii metheglinů stále na nejvyšší pozici boduje Včelovina Original, ale s menším odstupem ji dohání Trnavská medovina a strmě v žebříčku postoupila novinka roku 2018  - Medovina z Vysočiny skořicová. Hlavně v období vánoc či velikonoc je velmi oblíbená sváteční (vánoční) medovina Radomíra Dvořáka (původní výrobce Vladimír Slanař).

Pořadí Výrobce - Medovina
Celkové umístění
1 Včelco - Včelovina Original 5
2 Apimed - Trnavská medovina - z květového medu 7
3 Včelařství Sláma - Medovina z Vysočiny - skořicová 9
4 Dvořák - Včelařství a medovinařství - Medovina sváteční -
5 Včelco - Medovina Original - Prešporská medovina -

4. Ovocná medovina - melomela

V loňském roce jsme vyhlašovali i kategorii ovocných medovin, ale letos nebyly melomely v nabídkách výrobců tak časté anebo se jednalo jen limitované edice. Proto zmíníme jen Rybízovou medovinu od Včelco, která je v trvalé nabídce a která dlouhodobě nejvíce oslovuje zákazníky hledající ovocné chutě.

5. Archívní medovina (z dubových sudů či barrique)

Za archívní medoviny považujeme pro toto vyhodnocení medoviny, které dozrávají v dubových nebo barrique sudech. Žebříček je na prvních 3 místech nezměněný oproti loňskému roku.

Pořadí Výrobce - Medovina
Celkové umístění
1 Včelco - Včelovina Špeciál 1
2 Včelařství Sláma - Staročeská medovina 3
3 Apimed - Medovina barrique z agátového medu 10
4 Ivana Bakrlíková - Hřebečská medovina - archivní -
5 Beramed - Tekovská medovina barrique -

Možná vám toto vyhodnocení pomůže ve výběru dárků, nejen na Vánoce - to už moc času nezbývá, ale celý příští rok. Uložte si tuto stránku do záložek nebo si pamatujte, že všechny zajímavé články o medovině najdete v sekci Novinky na našem webu :)

Dárky na poslední chvíli osobně

Přijďte na prodejnu Na Zderaze 14, Praha 2 a poradíme s výběrem ze 125 druhů medovin z Česka, Slovenska, Slovinska, Polska nebo Francie.

Obrázky k článku