Žebříčky oblíbenosti medovin jsou sestavené z prodejů lahvové medoviny v objemech od 350ml. Celkově nejprodávanější medovinou se stala slovenská Včelovina Špeciál, která v roce 2013 získala ocenění Nejlepší medovina světa a její dlouhodobé prvenství v mnoha ohledech se ostatním výrobcům těžko překonává. Nejprodávanější českou medovinou, a v celkovém pořadí na 2. místě, je Medovina z Nové Říše. Třetí příčku v celkovém hodnocení si stabilně drží Staročeská medovina z dubového sudu ze Včelařství Sláma.

V minulých letech jsme takové důkladné vyhodnocení neprodávěli, protože jsme začínali s Medovinárnou v polovině roku 2016. Pouze v roce 2016 jsme zveřejňovali celkový žebříček oblíbenosti medovin a tak můžete srovnat, jak se oblíbenost některých medovin mění. Mnohé medoviny si stabilně drží své nejvyšší příčky mnoho let.

Klasická (tradiční / přírodní) medovina

Klasické medoviny jsou vyráběné pouze z medu a vody bez přídavku dalších ingrediencí.

Pořadí Výrobce - Medovina
1 Medařství Nová Říše - Medovina
2 Miroslav Bašta - Medovina
3 Apimed - Slovenská medovina Original

Medovina z Nové Říše byla novinkou roku 2017 a hned v tomto roce dostala na 1. příčku v prodeji mezi českými medovinami.

Jednodruhová medovina

Jednodruhové medoviny jsou kvašené pouze z jedno druhu medu - z jednoho zdroje nektaru.

Pořadí Výrobce - Medovina
1 Apimed - Staroslovanská medovina - tmavá z lesného medu
2 Rodinná firma Pleva - Medovina z akátového medu
3 Apimed - Staroslovanská medovina - svetlá z agátového medu

Kořeněno-bylinná medovina - metheglin

V rámci kategorii metheglinů je znát výrazná oblíbenost kořeněných luženských medovin.

Pořadí Výrobce - Medovina
1 Včelco - Včelovina Original
2 Vladimír Slanař - Medovina jemná
3 Vladimír Slanař - Medovina rytířská

Ovocná medovina - melomela

V sekci ovocných medovin jsou pozice velmi vyrovnané a spíše vycházejí z odlišných preferencí zákazníků k určitému druhu ovoce, než se by se dalo říci, že některé medoviny výrazně vítězí před ostatními v celkovém hodnocení.

Pořadí Výrobce - Medovina
1 Včelco - Medovina ríbezľová z kvetového medu
2 Vinařství Vít Sedláček - Vinná medovina (růžová)
3 Vorlíčkovo včelařství - Monique

Archívní medovina

Výsledky této kategorie, kterou zahrnuty medoviny dozrávané v dubových sudech, nejsou vůbec překvapivé a náskok 3. místa před ostatními archívními medovinami je obrovský.

Pořadí Výrobce - Medovina
1 Včelco - Včelovina Špeciál
2 Včelařství Sláma - Staročeská medovina
3 Apimed - Medovina barrique z agátového medu

Celkové pořadí TOP 20 se dozvíte při návštěvě naší Medovinárny.

Je skvělé, že mezi nejoblíbenější medoviny se dokážou prodrat i dosud téměř neznámí lokální výrobci a předběhnout zaběhlé a masivně marketingově propagované značky.

Další roky budeme hodnocení publikovat vždy již začátkem listopadu a bude obsahovat i prodeje celé loňské předvánoční sezóny.

Zákazníky při prodeji primárně zajímá kvalita a chuť medoviny. Ale pokud se jedná o dárek, tak je téměř vždy rozhodujícím faktorem originální lahev, design etikety a ocenění medoviny v prestižních soutěžích - zejména těch mezinárodních.

Prodloužená otevírací doba

Od 1. prosince až do vánoc máme otevřeno od pondělí do soboty 12-20h. Do 13h happy hour, za každých 500 Kč nákupu medovníček s vlašskými ořechy zdarma.

Horká medovina do termosky nebo termo hrnku

Chcete při procházkách městem sosat nejlepší medoviny a nespoléhat na anonymní stánkaře? Medovinu vám ohřejeme do přinesené termosky nebo termohrnku za výrazně výhodnější cenu. Tato nabídka bude platit celou zimu. Příští týden tedy do 8.12. ještě připoji skvělou nabídku - ke každým 250ml naplněné termosky dostanete zdarma 1 medovníček. Za litr horké medoviny tedy 4 slovenské medovníčky.

Neotálejte s nákupem na poslední chvíli

Není to ode mně žádný cílený marketingový tah, ale byť jsme velmi dobře vyzásobeni, tak zejména zahraniční medoviny z Polska či Slovinska už do vánoc nebudeme z logistických důvodů znovu naskladňovat a tak pokud máte zájem o nákup archivních polských medovin nebo "medovinových šampaňských" ze Slovinska, naše zásoby se výrazně ztenčily a u některých druhů máme již po několika týdnech prodeje poslední kusy! Těší mě váš zájem o tyto opravdové speciality světového medovinařství.

Nakupujte na novém e-shopu! Doručení po celé ČR do 2 pracovních dnů od úhrady u zboží skladem.

Nešilte z nákupu vánočních dárků, nekupujte zbytečnosti a vyberte prostě medovinu, která potěší, zahřeje a nikdy nezbyde:)

Přijďte na prodejnu a Pavlína Ciri vám ráda pomůže vybrat z 130 druhů medovin.

Jiří Pouček

Obrázky k článku