V prvé řadě je potřeba připomenout, že jakákoliv teplota nad 40°C již může negativně ovlivnit kvalitu medu a poškodit některé jeho zdravé složky a výjimečné vlastnosti. Proto také spousta milovníků medoviny vyhledává medoviny vyráběné studenou cestou, bez ohřevu nad tuto teplotu. V aktuální vyhlášce je i tato teplota zadefinována. Teploty kolem 40°C jsou běžné v přírodě během léta a proto i med, který včely vytváří, je vůči těmto teplotám odolný. Za bezpečné lze považovat teploty pod 50°C. Bohužel dostupných studií na tuto problematiku v souvislosti s výrobou medoviny zatím mnoho není, neboť med obsahuje spoustu složek a měří se mnoho parametrů. Při výrobě se medový roztok ale často hlavně z historických důvodů ohřívá k teplotám přes 70°C anebo dokonce povařuje a to již med rozhodně poškozuje. Samozřejmě vždy záleží na délce ohřevu. Stejně jako se nespálíte, když vyndáte uhlík z ohně a budete si ho přehazovat mezi dlaněmi (sami to ale zkoušejte!!), tak podobně nemusí dojít k významnějšímu poškození při velmi rychlém ohřevu a následném ochlazení. 

Jaké medoviny častěji volíme pro ohřev?

Z úvodního odstavce je vám asi zřejmé, že vybrat pro ohřev medovinu vyráběnou studenou cestou je tak trochu škoda. Osobně volím spíše medoviny vařené nebo ty, které prošly tepelnou úpravou. Medovinu ohříváme na cca 50-55°C a rozhodně nevaříme. Ohříváme pomalu, abysme mohli včas zareagovat a hrnek odstavit. Ohříváme na teplotu, kdy po přelití do šálku můžeme nápoj již pohodlně vypít.

Ohřevem se z nápoje uvolňuje aroma a dojem je tak mnohem intenzívnější. Jsou 2 možnosti, jak toho využít

Obecně k ohřevu doporučuji volit medoviny, které jsou sladké. V našem katalogu si můžete vyhledat medoviny podle sladkosti.

Žebříček Medovinárny

Sestavil jsem pro vás seznam 10 metheglinů, které mě po mnoha letech nejvíce zaujaly při ohřívání a zvýrazněny tučně mám ty, které prodáváme i v kanystrech:

  1. Hřebečská Medovina - knížecí *) (5l)
  2. Medovina prešporská (Medovina original) - Včelco (5l)
  3. Tekovská medovina - metheglin - Beramed (5l)
  4. Staročeská medovina - Včelařství Sláma
  5. Hřebečská Medovina - staročeská *) (5l)
  6. Trnavská medovina - Apimed (10l)
  7. Hřebečská Medovina - bylinná hořká (5l)
  8. Trenčianská medovina - tmavá (10l)
  9. Trenčianská medovina - světlá (10l)
  10. Medovina z Podhradí - staročeská

*) v příštím týdnu doskladníme nové edice s vylepšenou recepturou, ale objednávky můžete posílat již dnes.

Kromě výše uvedených kořeněno-bylinných medovin se nám ale osvědčila velmi sladká a chutově výrazná Medovina z lesního medu od Apimedu (10l). Z medovin vyráběných studenou mohu doporučit medovinu sváteční (poslední 2 kusy z původní produkce) nebo vynikající i v ohřáté formě Hrádecký cyser (horké medové jablíčko) (poslední kus, ale máme již objednáno dost zásob).

Jedná se o moje doporučení z naší aktuální nabídky. Každý si může najít cestu ke svém oblíbené medovině i té, která v tomto seznamu není.

Horká soutěž

Máte nějaký oblíbený recept na dochucení horké medoviny? Napište nám ho + pošlete fotku, jak si horkou medovinu vychutnáváte nebo zátiší s hrníčkem atd. se souhlasem ke zveřejnění a dostanete speciální dárek, medovinu ze zapomenutého sklepa :) ..až pro prvních 10 z vás... ! Ale neprozradím, jaká to je. Každopádně v naší nabídce ji již dlouho nemáme, nicméně skrytá nápověda tu v článku je... 

Otevírací doba v listopadu: pondělí + čtvrtek

  • pondělí 13:00 - 18:00
  • čtvrtek 13:00 - 19:00

Degustace, stáčená ani horká medovina nejsou z důvodu nařízení vlády možné.

Na závěr opět děkuji, že nás podporujete svými nákupy a doporučováním přátelům a známým. Následující měsíc a půl bude pro nás důležité finále, které rozhodne, zda si budeme moct dovolit ten luxus a držet i v příštím roce kamennou prodejnu, pokud se neobnoví cestovní ruch a ekonomika nepoběží bez omezení. Zatím jste nás dostali z nejhoršího, ale vyhráno ještě není.

Příjemné zahřívání přeje ;-)

Jiří Pouček

Obrázky k článku