Kompletní seznam letošních novinek najdete v našem rozsáhlém medovinovém katalogu na webu Degustačního klubu.

Naše nejzajímavější novinky

Z Vorlíčkova včelařství z Vysočiny jsme hned z kraje roku zařadili oceněnou Přírodní medovinu z květového lesního medu a úžasně voňavou a sladkou Bezovou medovinu.

Rodinná firma Pleva přišla i v roce 2022 se spoustou limitovek, z nichž mnohé jsou již bohužel vypity, jako divoké jarní medoviny - borůvka nebo malina, ale stále je možné vychutnat si Pohankovou medovinu nebo Jedinečnou meduňkovou.

Po delší odmlce jsme vám také přivezli Podzvičinské medoviny ze Včelí farmy pod Zvičinou a mě osobně nejvíce zaujala klasická medovina s propolisem, ale i novinky borůvková nebo kávová nejsou vůbec špatné.

Ze severomoravského Včelařství Skorotín si stále vychutnáváme Oak touch medovinu a Barrique medovinu dozrávanou v sudech po skotské whiskey s příjemnými tóny lipového medu.

Radomír Dvořák z Křivoklátska před několika týdny představil letošní předvánoční limitované řady a že jich je! Před rokem tvrdil, že tolik druhů medovin dělat nebude a musí nabídku zredukovat, ale nevydařilo se. No bohudík! Protože jsou všechny prvotřídní. Nechybí mezi nimi již osvědčené řady, které zaujaly již v minulém roce jako bezinkové, aróniové nebo šípkové medové víno. Absolutními novinkami a snad asi nejzajímavějšími v celém roce jsou nová medová vína vyrobená jen v malých šaržích mnohdy několika desítek lahví: medové víno kdoulové, medové víno trnkové, medové víno švestkové, rybízové a višňové. Všechny jsou zcela výjimečné chuti díky precizní řemeslné práci s medem a ovocem. Většina z nových medovin je polosladká až sladká. Jediná špatná zpráva je, že došlo opět k výrazněmu navýšení cen z důvodu stoupajících nákladů malovýroby.

Závěrem ještě upozorním na čerstvou novinku od Jaroslava Lstibůrka, kterou je polosladké slunečnicové medové víno z Českého lesa. Díky šetrné práci s medem a maximální pečlivosti výrobního procesu přináší tato limitovaná řada velmi zajímavou jedinečnou chuť.

Nejzajímavější zahraniční novinky

Ze Slovenska jsme od Včelco zařadili velmi příjemnou zázvorovou Medovinu Ginger, která se skvěle hodí do aktuálního sychravého podzimního počasí. Trochu nešťastně až na konci léta pustil Apimed do světa lehké svěží frizzante medoviny pod názvem Bubble Bee: bílou a růžovou, které naopak asi nejvíce zabodují až příští rok po zimě, až bude opět piknikové počasí. Ale i na Silvestra mohou být zajímavým zpestřením k přípitku.

Ze Španělska jsme zařadili 7 slaďoučkých a vymazlených medovin téměř neznámé značky řemeslných medovin TrebaRuna Hidromiel plné exotických chutí medu, koření a ovoce. Zásoby se tenčí, takže příliš neváhejte. Nedávnou španělskou novinkou je i přírodní medovina Ragnarök od Valhally.

Na jaře jsme vám nabídli svěží prvotřídní suché až polosuché irské medoviny značky Kinsale Mead, stále ještě máme některé druhy skladem.

Jako v minulých letech jsme opět zařadili spoustu nových medovin z Polska a rozhodně musím zmínit medoviny Mazurskie Miody, které jsou ale již téměř vyprodané a čekají na vás poslední kusy. Zejména bych upozornil na malinový Warmiński dwójniak nebo švestkový Piasecki Miód pitny Półtorak. Výjimečné chuti za velmi příznivou cenu. Po delší době jsme přivezli i aktuální sady medovin značky Miodosytnia Imbiorowicz včetně nového hruškového dwójniaku. Největší polská značka Apis se začala poslední dobou zaměřovat i na řemeslnější edice a letos přišla se 3 šťavnatými melomelami: švestkovou dámou, rybízovým králem a malinovým esem v podobě nejsladšího półtoraku, nad nímž již žádná jiná kategorie medovin není.

Za nejzajímavější polské medoviny ale aktuálně osobně považuji ty z Augustowské miodosytni. Jinak pojem miodosytnia znamená medovarna neboli medovinařství. Spoustu světových ocenění získaly jejich Augustowski Wczesny z jarních medů, přírodní MMC Champion nebo metheglin Kwarniany czwórniak.

V Augustowské miodosytni se také nedávno vyrobila úplně první estonská medovina značky Kullane Mõdu nazvaná První symfonie - Esimene Sümfoonia. Jedná se o polosuchou medovinu z výběrového estonského medu.

Podpora zničené ukrajinské ciderie a medovinařství

Jako podporu na obnovu ukrajinského medovinařství Berryland vyrobili nedávno v Augustowské miodosytni sezónní medovinu Berryland Revenge s úplně netradiční recepturou založenou na kombinaci březové a citrónové šťávy s medem. Výrobna ciderů a medoviny, která se nacházela poblíž Kyjeva, byla v únoru zničena okupačními ruskými vojsky. Je to velké neštěstí i pro segment medoviny, protože Vitalii Karvyha je uznávaný odborník na medovinu a chystal i kvervi medovinu a osobně jsem byl před lety na jeho přednášce o tradiční výrobě medoviny. Nyní ho můžete podpořit v obnově podniku zakoupením této limitované edice.

Vzhledem k výrazně zvyšujícím se cenám medovin od menších polských výrobců nebudeme v příštím roce realizovat další dodávky polských medovin. Pokud mezi nimi máte své oblíbené favority, doporučujeme se polskými medovinami předzásobit - zejména značky Pasieka Jaros. Aktuální zásoby budeme již doprodávat a příští rok se zaměříme spíše na medovinové novinky z dalších zemí.

Rozšíření nabídky o cidery

Před rokem jsme se rozhodli spojit síly s prodejnou Dobrý cider, jejíž sortiment se nastěhoval do prostor Medovinárny. Po téměř roce musím říct, že to bylo správné strategické rozhodnutí. Spousta z vás při koupi medoviny přihodí nějaký zajímavý cider a naopak milovníci ciderů ochutnají zajímavé medoviny. V nabídce jsme se zaměřili více na kvalitu, zařadili mnohé nové značky ciderů a mnohé z nich si za velmi krátký čas získaly značné obliby: Richardovy cidery, Joker cider, Cider U Tří Dubů nebo Cidérka. Zařadili jsme i velmi specifické značky pro největší fajnšmekry jako Utopia nebo Zlaté jablko.

Dlouhodobě oblíbené medoviny

Mezi nejprodávanější medoviny v naší nabídce patří bezpochyby Včelovina Speciál a z velkým odstupem za ní pak další Včelco medoviny jako Včelovina Original, Staročeská medovina a medovina Apimed Staroslovanská z lesního medu. Do první desítky se letos probojovala i slaďoučká medovina ze Včelařství Nosek a mimořádné obliby si získávají i sezónní medoviny (session mead) značky Hidromiel Odin ze Španělska. Kromě toho musíme zmínit i velmi oblíbenou a vynikající Archívní medovinu z lesního medu z Kubešovy manufaktury

Mezi medovinovou klasikou nesmíme zapomenout i na ostatní Apimed medoviny, zejména z akátového medu a Včelco Klasickou přírodní medovinu. Chuťové buňky vždy okouzlí i barrique akátová medovina. Mnohé zde zmíněné medovinky získaly zaslouženě i významná ocenění na světových soutěžích. Kompletní přehled medovin oceněných v soutěžích najdete v článku Světově oceněné medoviny v Medovinárně anebo přímo v samostatné kategorii Oceněné medoviny na e-shopu.

Ještě na závěr upozorním, že se nám podařilo získat úplně poslední lahve ohromující 10leté staročeské hřebečské medoviny !

Těším se na Vaše ohlasy, jak pod stromečkem zaujaly medoviny, které jste díky nám vybrali.
Přeji krásný Advent !

Jiří Pouček
Hlavní Medovinárník

Obrázky k článku