Je poslední listopadový víkend a v Praze se na mnoha náměstích otevřely vánoční trhy. Jsou jako vždy plné vánočních ozdob, dekorací, voňavých věciček, sladkostí, vína či medoviny.  Každý z nás jistě alespoň jednou před vánocemi na některý z nich vyrazí, koupí nějaký dárek pro blízké anebo se zahřeje s přáteli horkým nápojem, ať to bude punč, svařák či medovina. A jelikož zejména u nás v Česku platí, že není medovina jako medovina, tak jsem zavčas uskutečnil rychlou exkurzi po městě, abych zveřejnil kde a s jakou medovinou se v centru města můžete potkat a předešel vašemu pozdějšímu zklamání. Budeme pít v Praze medoviny z medu, nebo z cukru? nebo ořechové, které ořechy nikdy neviděly? Co myslíte?

Až 400 včel celý svůj život tvrdě pracuje, sbírá nektar z květů a uletí asi 40.000km, což je obvod celé naší zeměkoule. Úlové včely pak nektar přetvářejí na med. Uloží tolik medu, kolik je potřeba na výrobu pouhé jedné litrové lahve medoviny. U nás v Česku pak do ni někteří výrobci přisypou cukr, aby byla prodejní cena medoviny co nejnižší. To je barbarství a neúcta.

Co nám tedy bude zpříjemňovat vánoční atmosféru? Cukr, líh nebo ušlechtilý medovinový nápoj, za kterým je takové neskutečné životní úsilí?

Pojďme na výlet po Praze...

Náměstí Míru

Začneme na jednom z nejoblíbenějších vánočních trhů na Náměstí Míru. Mě osobně nejvíce připomíná vánoční atmosféru, jednak prostředím, náměstí s výraznou dominantou kostela, ale i zaměřením stánků a tím, že se zde člověk neprodírá davy turistů.

Tak jaké medoviny lze koupit na Máměstí Míru? Celkem je tu hodně stánků, kde nabízejí medovinu. První stánek má celkem široký výběr: aromatizované a dobarvované "zámecké" medoviny z Lednice od VčelaPro, aromatizované, cukrem doslazované a dolihované Křivoklátské medoviny, ale současně i nabídku medovin ze Slovenska: vedle sebe staroslovenská medovina od Technomolu (zajímavě volený název firmy) s intenzivními aromaty a těžká konkurence Apimed - světoznámá značka kvalitní medoviny. 2 propojené stánky dále nabízejí medovinu Elisa "Hromčíkova", kde (ne)zaujme třeba ořechová medovina s ořechovým aroma. Tradičně na stánku Levandulová prodávají Těchonickou medovinu, která osloví pěknými černobílými kreslenými etiketami a měla by být vyrobená za studena pouze z medu. Nicméně její skutečný výrobce Česká Včela s.r.o. je největší český producent cukrem doslazované a dolihované medoviny a do výrobny nás na exkurzi nepustil. Takže rozhodnutí je na vás. Od České Včely najdete Křivoklátskou medovinu téměř všude, nejen na trzích, ale i v každé vietnamské večerce. Někdy se prodávají edice s 12,5% jindy s 18% či dokonce s 21% alkoholu. Takže pokud řešíte, zda jsou dolihované nebo ne, jedno je jisté, přidaný cukr je tam vždy. Na dalším stánku mají kromě této Zlaté či Ořechové medoviny ještě vánoční nabídku od TIBI - komerčního výrobce dárkových předmětů a suvenýrů pro všechny možné kouty naší republiky a opět je to cukrem doslazovaná medovina. V postranní uličce směrem k Anglické ulici je nakonec úlevně vklenut stánek, který se pyšní Včelovinou Špeciál, jež držela 2 roky ocenění Nejlepší medovina světa a další nabídkou firmy Včelco ze Slovenska. Horká Prešporská medovina vám jistě zachutná právě na tomto místě.

Na Slovensku není dovoleno do medoviny přidávat cukr nebo líh, natož umělá aromata, takže slovenská medovina je téměř vždy jistá volba. Říkám "téměř vždy", protože se v několika případech na Slovensku vyrábějí aromatizované medoviny výhradně pro český trh.

Hlavně ale prosím nezanevřete na poctivé české výrobce. Dozvíte se o nich dále.  

Tylovo náměstí

Na Tylově náměstí jsou také vánoční trhy, ale za Náměstím Míru celkově hodně pokulhávají. Mám tu rád farmářské trhy, ale vánoční atmosféru jsem tu zatím neobjevil.

Naopak cukrem doslazovanou křivoklátskou mandlovou medovinu či její dolihovanou "zlatou" variantu jsem tu zcela předpokládal. U dalšího stánku medovina Elisa velkovýrobce z moravské Nivnice, kterou najdete po Praze také téměř všude. Osobně si u nich mezi hořkou a aromatizovanou medovinou nevyberu. Co Vy?

Václavské náměstí

Horní část Václavského náměstí je již několikátý rok baštou slovenské Ipeľské medoviny, kterou zde ale letos najdete jen stáčenou a ohřívanou do kelímků. Lahve neprodávají. Donutil jsem i slečnu brigádnici, aby mi zvedla na pult desetilitrový kanystr. Složení: voda, med, korenie. Schvaluje se.

Dolní část náměstí na Můstku jako každý rok ovládá medovina Elisa s aromatizovanými variantami, které zákazníci vyžadují - cherry, mandle, ořech, skořice. Vedle toho v řadě směrem k vánočnímu stromku stánek slovenské firmy Včelco s kompletní nabídkou Včeloviny, Prešporské a ostatního sortimentu včetně vynikající ríbezľové medoviny vyrobené z květového medu a šťávy z černého rybízu. Příjemné lehké pití, když je vychlazená.

Celnice

Prostor vánočních trhů před Celnicí je trochu zapadlý a tomu odpovídá i menší aktraktivnost. Je tu umístěn jediný stánek se slovenskou medovinou Apimed, kde v prvé řadě upoutá Medovina z agátového medu a Medovina tmavá z lesního medu, které jsou delikatesou mezi medovinami, protože jsou vyrobené z jednoho druhu medu. Nicméně tyto medoviny je možné koupit v každém Globusu, takže to trochu ubírá na výjimečnosti. Holt Apimed je největší slovenský výrobce medoviny.

Náměstí Republiky

Před Palladiem jako již tradičně každý rok narazíte na stánek s produkty slovenské firmy Včelco - tedy Včelovinu a Prešporskou medovinu. Tyto medoviny získávají ocenění ve všech mezinárodních soutěžích. Jsou jemně kořeněno-bylinkové, ale v nabídce je i "přírodní" varianta.

Pražské Náměstí republiky tedy zcela ovládla slovenská medovina.

Staroměstské náměstí

Oproti minulým rokům na Staroměstském náměstí výrazně ubylo stánků s medovinami. Pokud se loni prodávala medovina od Apimedu hned na 4 stáncích, letos tu najdete 3 stánky s medovinami dohromady. Jeden stánek nabízí tradičně hromčíkovu medovinu Elisu. V řadě podél staroměstské radnice jsou pak kousek od sebe stánky největších a nejambicióznějších slovenských výrobců.

Na stánku Včelca je kompletní nabídka jejich medovin včetně luxusní limitované řady Včelovina barrique "burbon barrel", která dozrávala v barikovém sudu. Stánek Apimedu opodál se pyšní letošním oceněním Nejlepší medovina světa, které v Jižní Koreji získala barrique medovina z akátového medu.

Padají časté dotazy, jaký je rozdíl mezi medovinou a Včelovinou. Nu - žádný. Včelovina je jen obchodní značka a kdo se chce dozvědět, jak ten název vlastně vzniknul, musí zajít na degustace pořádáné Muzeem medoviny.

Anděl

Na vánočních trzích podél plechové stavby Zlatého anděla najdete tradičně Levandulový stánek s Těchonickou medovinou. Je nabízena v tmavých lahvích, ale uvnitř téměř bezbarvá medovina z květových a řepkových medů. Levandulový výrobce si na ni lepí jen své divadelní, pohádkové a nadpozemské etikety, nevyrábí se v Těchonicích, ale ve velkozávodě v Rakovníku.

Na závěr všeho bych vás chtěl zcela mimořádně pozvat na stánek manželů Slanařových, kteří kromě různých druhů medů, vyrábějí i Luženskou medovinu. Je to jediná medovina, která je vyráběná za studena a s pouze přírodními ingrediencemi, kterou lze najít na vánočních trzích. Nemají sice v nabídce klasickou přírodní medovinu, ale zato 5 druhů kořeněných medovin. Jemnou, hradní, rytířskou, vánoční a (pro Rakovnicko typickou) chmelovou medovinu. Další unikátností těchto medovin je nízká sladkost, takže si ji oblíbí ti, kteří zanevřeli na přeslazené nápoje. A můžete se přijít i ohřát a osobně si popovídat s výrobci, což se vám nikde jinde po Praze nestane. Na svoji medovinu mohou být hrdí..

Takže kam a za kolik?

Sečteno, podtrženo, na stálých vánočních trzích mohou návštěvníci nakoupit nebo vychutnat medoviny od 4 slovenských a 3 českých výrobců.

Největší výběr medovin se nabízí na Náměstí Míru. Pro opravdu luxusní medovinový dárek v podobě barikových medovin zase musíte až na Václavském náměstí. Na většině trhů lze nalézt kvalitní medoviny vyrobené pouze z medu, vody a přírodních přísad. Vedle toho ale lehce koupíte i medoviny doslazované cukrem, ale méně častěji než loni. Dolihovaná medovina se v Praze prodává o vánocích jen Křivoklátská, ale ta je nejspíš jen pro alkoholiky, co prostě potřebují k radosti více voltů.

Pro nejzdravější medovinu jistě zajděte na Anděl, kde je stánek Luženské medoviny.

Projekt Muzeum medoviny představí medoviny od více než desítky malovýrobců v neděli 6.,13. a 20. prosince na Adventních trzích na náměstí Jiřího z Poděbrad vždy od 11 do 18 hodin.

Ceny medovin s cukrem se pohybují pod 150,- Kč, ostatní něco přes 150,- Kč za půl litru, kolem 200,- Kč za větší objem. K třístovce se samozřejmě vyšplhají speciální edice. Překvapilo mě, že jsou ceny tak nízko, ale možná je to jen tím, že je teprve listopad...

Kde na internetu koupit medoviny?

Všechny nalezené e-shopy nabízejí cca 10 nejčastějších výrobců medovin, které lze jednoduše sehnat v Česku a na Slovensku. Ceny jsou příznivé, ale musíte započítat vždy poštovné a balné, které se pohybuje od 100Kč výše. Žádný z e-shopů důsledně neuvádí složení medovin, takže nevíte, co vám vlastně přijde domů za "dárek". Většinou uvádějí jen % alkoholu. Nedozvíte se tedy, zda jsou vyrobené za studena nebo vařené, zda je přidán cukr, líh, či přírodní nebo syntetická aromata.

Na stránkách Muzea medoviny lze objednat až 100 druhů medovin včetně těch od regionálních malovýrobců a veškeré informace o složení a výrobě zde jsou uvedené. Medoviny s cukrem, lihem či aromaty tam v nabídce nenajdete. Podpořte lokální producenty a kupte originální dárek. A hlavně, pochutnejte si opravdu na něčem kvalitním a dobrém! Jsou přeci vánoce! Zarezervované medoviny si pak můžete vyzvednout v Buddha čajovně v Myslíkově ulici denně od 14 do 22 hodin, což je hodně příjemné zejména pro dlouho pracující.

Medoviny pro klienty?

Pokud se rozhodujete poslat netradiční pozornost svým klientům nebo obchodním partnerům, je již skoro pět minut po dvanácté. Můžete zkusit objednat medoviny přes stránky www.dobramedovina.cz; nechcete přeci věnovat vaši partnerům a klientům nějaký patok s cukrem, že? Co si pak o vás pomyslí!

Pokud máte kolem sebe přátele, kolegy, které zajímá, co pijí, sdílejte. Článek je též možné dále publikovat s uvedením zdroje www.muzeummedoviny.cz


Medovinami se zabývám skoro 5 let a rád vám poradím s výběrem, protože se osobně znám s více než 50 výrobci v Čechách i na Slovensku.

Jiří Pouček
vedoucí projektu Muzeum medoviny

Obrázky k článku