Nektarové a medovicové medy
Jak již víme, med vytvářejí včely, ale ne vždy jen z nektaru květin. Existují totiž 2 základní skupiny medů. Trochu se liší složením, vlastnostmi a tím pádem i využitím.
-
Nektarové neboli květové medy včely tvoří z nektaru květin a obohacujího o další látky. Květové medy jsou většinou světlejší. Obsahují minimum složitejších cukrů a jsou jednodušší na trávení
-
Medovicové (někdy označované jako lesní) medy včely tvoří z medovice, což je sladká šťáva produkovaná menším hmyzem na listech a stoncích stromů a rostlin, převážně v lesích. Medovici sbírají včely až během nebo na konci léta, kdy v přírodě již nekvete dostatek květin, z jejichž nektaru a pylu by měly obživu. Medovicové medy jsou tmavší a obsahují větší množství složitějších cukrů, ale současně například více minerálních látek. Také neobsahují žádný nebo minimum pylu a občas se doporučuje je vyzkoušet těm, kteří nemohou konzumovat med právě díky alergii na pyl.
Každému chutná jiný med, medovinový med má výraznější až kořenitou chuť a někdy až temně tmavou barvu. Množství cukrů jsou si obdobné. Je potřeba poznamenat, že lesní med, nemusí být nutně medovicový, může se jednat o nektarový med z malin nebo ostružin z lesů. Aby se med mohl nazvat medovicový, musí splňovat určité požadavky na složení.
Co jsou druhové medy?
Druhové medy označujeme takové medy, kde je většinově zastoupen určitý typ nektaru z jednoho druhu rostliny, například slunečnice. Druhový med nikdy nebude 100% z jednoho zdroje, včelky se rády zalétnou i jinam, ale pokud například včelař kočuje s úly a přiveze včely přímo před zdroj nektaru, mají včely velmi málo důvodů létat pro nektar někam jinak daleko. Rozmanitost druhových medů v nabídce včelařů vychází z rozmanitosti přírody, ale i pěstování plodin v zemědělství, zejména často diskutované řepky. Nejlepší medy jsou v lokalitách bez intenzívního zemědělství.
Krystalizace medu je známkou jeho pravosti
Lidově se tomuto jevu říká cukernatění, ale je to označení významem hodně vzdálené od reality. Každý med krystalizuje, avšak některé medy rychleji, jiné pomaleji. Krystalizace je pouze změna struktury medu, med jednoduše tuhne. Velmi rychle krystalizují například řepkový med, ale nejpomaleji v našich končinách akátový med. Rychlost krystalizace totiž závisí na poměrů glukózy a fruktózy v medu a ta se liší podle druhu medu. Právě akátový med obsahuje vysoké množství glukózy, proto se používá do medových pochoutek - med s ořechy, kde se chce, aby obsah skleničky zůstal co nejdéle čirý. Běžný květový med včely vytvořily z nektaru různých květin, které zrovna v tom období kvetly, a tak rychlost jeho krystalizace nelze nikdy předem odhadnout. Krystalizace medu nijak neovlivňuje jeho složení ani hodnotné látky v něm obsažené. Jediné negativní, co se může krystalizací stát, je, že med ztuhne natolik, že jej bude náročné servírovat. A proto se med pastuje.
Pastování je pomalé šlehání čerstvého tekutého medu, při kterém med přechází do nové krystalické formy v podobě velmi malých zrnek. Navenek je pak velmi světlé kašovité formy, v které je vhodný do pomazánek, roztírání na chleba nebo lze pohodlně nabrat lžičkou do čaje. Nektarové medy se pastují většinou hned, naopak medovicové medy se nepastují, neboť tuhnou pomaleji.
Zkrystalizovaný med se dá převézt zpět do tekuté formy jeho zahříváním, ale tady je potřeba varovat v jedné věci. Zvýšená teplota (rozhodně již nad 50°C) poškozuje med. Navíc se med ztekucuje velmi pomalu. Včelaři mají speciálních přístroje na ztekucování medu, v domácím prostředí buďme obezřetní k dodržení maximální teploty a rozhodně nepoužívejme mikrovlnné trouby. Pokud med nekonzumujete příliš často a obáváte se, že vám ztuhne, kupte si raději rovnou pastový a nebo menší balení.
Krystalizaci medu kromě složení jednoduchých cukrů ovlivňuje i množství vody v medu a skladovací teplota a tyto podmínky také způsobují, jaký typ krystalů se začne v medu tvořit. Ideální teplota skladování je 15-20°C.
Nabídka Medovinárny
Medovinárna nabízí kompletní medový sortiment, tedy i včetně medů. V nabídce máme široké spektrum českých medů:
-
klasický květový (většinou pastový) med
-
lipový med
-
slunečnicový med
-
akátový med
-
medovicový "lesní" med
-
sezónně i další druhy - aktuálně medovicový s pohankou
Medy můžete koupit většinou v 950g baleních, ale mnohé máme i v menších 450g nebo 250g. Kromě čistých medů, prodáváme i medy s přísadami: např. med s propolisem, med s mateří kašičkou, med se zázvorem, med se skořicí anebo oblíbenou medutelu. Vybere si každý mlsný jazýček.
Pro výrobu medoviny jsou důležité kvalitní suroviny. Vedle vody ten nejkvalitnější med.